Elektrický náboj

Autor: Andrej Madáč | 13.3.2014 o 10:19 | (upravené 28.4.2014 o 13:12) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  428x

Elektrón je považovaný za elementárny elektrický záporný náboj, ktorý je obklopený poľnou formou hmoty, chápanou ako elektrické pole. Problémom je kladný elektrický náboj v elektrických obvodoch. Aj keď sa bežne používa pojem kladný náboj, napríklad pri dipóloch a kondenzátoroch, jeho zdroj t.j. kladne nabitá častica tam neexistuje.

Poznanie problému podstaty elektrického poľa, potrebuje v elektrických obvodoch jednoznačné označenia elektrických „nábojov". Elektrón, s prijatým označením náboja záporný „-" má protipól v kladnom náboji, na ktorého označenie sa používa plus „+". Treba ho však chápať, ako symbolické označenie. Podľa dosial platnej teórie, ak v elektrickom obvode súčasne existujú obidva protichodné náboje, musí dôjsť k ich vzájomnému zrušeniu. Označovanie kladného náboja v znázornení elektrického poľa je hypotetické, obr. č.1.   Pod kladným nábojom vo fyzike rozumieme pozitrón. Takáto častica sa v elektrických obvodoch nenachádza. Podľa obrázku č.1 je potrebné rozhodnúť, kde sa delí elektrické pole na kladné,  kde na záporné. V niektorých prameňoch sa uvádza, že elektrické pole vytvára len kladný náboj.

naboj.png

Pri toku elektrického prúdu sa v elektrickom obvode označujú kontakty zdroja „+" a „-", ale ide len o tok záporných elektrónov, obrázok č.2.

Príkladom pre elektrický rezonančný obvod je mechanické kyvadlo. Hmota závažia kmitá v dvoch protipóloch. Nachádza sa v jednom alebo druhom „póle". Analogicky  v elektrickom rezonančnom obvode, elektróny vplyvom kmitania napätia, synchrónne menia svoju polohu v protipóloch. V elektrickom dipóle (anténe) kmitajú elektróny medzi koncami dipólu, protipóly sú bez náboja. V striedavom obvode, ako  to znázorňuje obr. č.3. sa pohybujú iba (záporné) elektróny. V skutočnosti sa kladný náboj „pozitrón" ani jeho kladné elektrické pole v elektrických obvodoch nevyskytuje. Používanie kladného náboja v teoretickej elektrotechnike deformuje niektoré teoretické závery.

 

Záver: Používanie pojmu „kladný náboj" v elektrických obvodoch je potrebné zrušiť. Používanie názvu kladný a záporný pól je možné ponechať. Ide o závažné rozhodnutie, ktoré výrazne ovplyvní platné teoretické závery.

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?