Elektrický náboj

Autor: Andrej Madáč | 13.3.2014 o 10:19 | (upravené 28.4.2014 o 13:12) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  468x

Elektrón je považovaný za elementárny elektrický záporný náboj, ktorý je obklopený poľnou formou hmoty, chápanou ako elektrické pole. Problémom je kladný elektrický náboj v elektrických obvodoch. Aj keď sa bežne používa pojem kladný náboj, napríklad pri dipóloch a kondenzátoroch, jeho zdroj t.j. kladne nabitá častica tam neexistuje.

Poznanie problému podstaty elektrického poľa, potrebuje v elektrických obvodoch jednoznačné označenia elektrických „nábojov". Elektrón, s prijatým označením náboja záporný „-" má protipól v kladnom náboji, na ktorého označenie sa používa plus „+". Treba ho však chápať, ako symbolické označenie. Podľa dosial platnej teórie, ak v elektrickom obvode súčasne existujú obidva protichodné náboje, musí dôjsť k ich vzájomnému zrušeniu. Označovanie kladného náboja v znázornení elektrického poľa je hypotetické, obr. č.1.   Pod kladným nábojom vo fyzike rozumieme pozitrón. Takáto častica sa v elektrických obvodoch nenachádza. Podľa obrázku č.1 je potrebné rozhodnúť, kde sa delí elektrické pole na kladné,  kde na záporné. V niektorých prameňoch sa uvádza, že elektrické pole vytvára len kladný náboj.

naboj.png

Pri toku elektrického prúdu sa v elektrickom obvode označujú kontakty zdroja „+" a „-", ale ide len o tok záporných elektrónov, obrázok č.2.

Príkladom pre elektrický rezonančný obvod je mechanické kyvadlo. Hmota závažia kmitá v dvoch protipóloch. Nachádza sa v jednom alebo druhom „póle". Analogicky  v elektrickom rezonančnom obvode, elektróny vplyvom kmitania napätia, synchrónne menia svoju polohu v protipóloch. V elektrickom dipóle (anténe) kmitajú elektróny medzi koncami dipólu, protipóly sú bez náboja. V striedavom obvode, ako  to znázorňuje obr. č.3. sa pohybujú iba (záporné) elektróny. V skutočnosti sa kladný náboj „pozitrón" ani jeho kladné elektrické pole v elektrických obvodoch nevyskytuje. Používanie kladného náboja v teoretickej elektrotechnike deformuje niektoré teoretické závery.

 

Záver: Používanie pojmu „kladný náboj" v elektrických obvodoch je potrebné zrušiť. Používanie názvu kladný a záporný pól je možné ponechať. Ide o závažné rozhodnutie, ktoré výrazne ovplyvní platné teoretické závery.

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?